Ультразвукова діагностика (УЗД) тварин

Ультразвукова діагностика (УЗД) тварин в останнє десятиліття стала невід'ємною частиною ветеринарної медицини. Ультразвукові дослідження дають можливість лікарю поставити правильний діагноз, визначити ступінь захворювання таких внутрішніх органів тварини, як печінка, нирки, сечовий міхур, матка та ін., А також виявити основні аномалії їх розвитку.

Можливості ультразвукового дослідження

Ультразвукове дослідження - це візуальна методика, яка ґрунтується на унікальній можливості хвиль високої частоти проникати в м'які тканини організму і посилати їх двомірне зображення на екран сканера.

Дослідження хворої тварини за допомогою ультразвуку дає лікареві можливість побачити на екрані сканера чітке зображення внутрішніх органів пацієнта. У режимі реального часу (В-режим) лікар досліджує форму того чи іншого внутрішнього органу, його розмір, контури, аналізує побачене і дає відповідну оцінку їх стану. Інший режим УЗД (М-режим) дозволяє проаналізувати функціонування структур серця в їх русі.

Останнім часом практикуючі ветеринари широко використовують ультразвук для встановлення правильного діагнозу у хворої тварини. УЗ діагностика дає можливість ветеринару моментально підтвердити або виключити наявність у тварини тих чи інших патологій. Але для проведення найбільш успішного УЗД та отримання максимально точних даних слід заздалегідь підготувати тварину до цієї процедури.

У раціон вашого вихованця не повинні входити корми, які можуть призвести до посиленого газоутворення. Вісім годин перед дослідженням не годуйте його взагалі. Це необхідно тому, що повітря, якедля ультразвукової хвилі являє непрозору середу і залишки їжі в шлунку можуть спотворити картину зображення. Зображення пухлини на екрані сканера може бути «розмито» зображенням вмісту шлунка. Тому шлунок перед УЗД повинен бути вільним від харчових мас і повітря.

Практика застосування УЗД тварин

Зазвичай УЗД вважається додатковим засобом при  обстеженні хворої тварини. Однак у багатьох випадках для постановки правильного діагнозу УЗД незамінне. Це стосується, насамперед, андрологічних, гінекологічних захворювань і акушерства.

Ультразвук є головним способом діагностики об'ємних утворень в очеревині (пухлин, гематом тощо), сечо-і жовчнокам'яної хвороби, перитоніту та ін. УЗД дозволяє лікарю побачити ступінь ураження органу. Саме за характером структурних змін досвідчений лікар поставить діагноз захворювання печінки (гепатит, гепатоз або цироз), нирок (нефрит, нефросклероз) тощо. В результаті хвора тварина зможе якомога раніше отримати необхідне лікування.

Дуже часто у домашніх тварин через незбалансованехарчування виникає сечокам'яна хвороба. Основні її симптоми - кров у сечі і утруднене сечовипускання. Хворий улюбленець відчуває біль і його загальний стан погіршується, адже кам'яні утворення переміщаються всередині нирок по сечівнику або всередині сечового міхура, через що хвора тварина дуже страждає. Найбільш швидкий і ефективний спосіб виявити цю хворобу у тварини - провести УЗД своєму улюбленцю, що допоможе розпочати негайне його лікування.

Ультразвукове дослідження вкрай необхідно в тих випадках, коли тварина постраждала в надзвичайній ситуації. Наприклад, потрапилапід рухомий транспорт, впалаз досить великої висоти і т.д. Щоб надати тварині дієву, невідкладну допомогу, обов'язково слід провести УЗ діагностику.

Найчастіше ультразвукове дослідження рекомендується здійснити вагітним кішкам або собакам. Воно може бути проведено на будь-якому терміні вагітності тварини. УЗД необхідно для своєчасного виявлення патології, щоб вжити всіляких заходів з метою збереження плоду. Під час УЗД можна дізнатися кількість майбутнього потомства і визначити розмір кожного плоду.

В даний час ультразвук застосовується не тільки для дослідження внутрішніх органів, але і для діагностики захворювань органів зору, опорно-рухового апарату. УЗД часто використовується для здійснення контролю під час операцій, зокрема - біопсій і пункцій у тварин. Область застосування УЗ діагностики постійно розширюється.

Багатьох власників домашніх тварин хвилює питання про безпеку УЗД для їхніх улюбленців. Як показує практика і численні дослідження, ультразвук абсолютно нешкідливий для тварини, а також для плода (якщо проводиться УЗД вагітної кішки або собаки). Ультразвукове дослідження виконується швидко, безболісно, не викликаючи у тварини неприємних відчуттів. При необхідності воно може повторюватися багато разів.

Ультразвукова діагностика - незамінний інструмент у боротьбі за здоров'я і життя наших чотириногих улюбленців.

Просмотров: 680