Гіпертрофічна кардіоміопатія кішок


Найбільш поширеним захворюванням серця у кішок є так звана гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП). Це патологія серця, що супроводжується вираженим потовщенням серцевого м'яза (міокарда) і призводить до розвитку серцевої недостатності, аж до летального .

Відмінною особливістю цього захворювання є підступність розвитку симптомів і складності в лікуванні на пізніх стадіях.

Винна спадковість!!!!!!
Причини розвитку цієї хвороби поки вивчені недостатньо, однак у ряді досліджень були виявлені генетично успадковані відхилення, здатні призводити до розвитку ГКМП. При цьому доведено, що особливо схильними до даної патології є представники таких порід:
мейн-кун,
регдолл, 
сфінкс,
британські та американські породи,
 шотландські висловухі та прямовухі
 норвезькі лісові кішки
 і можливо деякі інші.

Повністю механізми успадкування цього захворювання поки не вивчені, проте доведено, що, наприклад, у породи мейн-кун ГКМП успадковується за аутосомно-домінантним типом. При цьому закордоном навіть поширені спеціальні тести (аналізи крові) на предмет наявності у кішок цієї породи відповідних відхилень у генотипі. У Британії, наприклад, кожен третій представник породи мейн-кун позитивний на ГКМП.

Прихований вбивця
Механізм розвитку цієї патології полягає в тому, що в міру потовщення серцевого м'яза відбувається зменшення об'єму лівого шлуночка, як наслідок цього знижується об'єм крові, що прокачується через нього. Розвивається застій, що призводить спочатку до збільшення лівого передсердя, легеневих вен, а потім, на більш пізніх стадіях, до розвитку набряку легенів і / або гідроторакса (скупчення вільної рідини в плевральній порожнині). Причому, підступність цієї хвороби полягає в тому, що першим симптомом може з'явитися набряк легенів і / або смерть. У деяких випадках на ранніх стадіях можуть проявитися такі симптоми як задишка (дихання з відкритим ротом) і погана переносимість навантажень.

Одним з найбільш частих ускладнень ГКМП, часом проявляються на тлі абсолютного видимого благополуччя кішки, це тромбоемболія. Розширення лівого передсердя і застій крові призводить до підвищення ризику утворення тромбів, які в свою чергу призводять до закупорки життєво важливих судин і часом летального результату, особливо у випадку запізнілого звернення за ветеринарною допомогою. Найчастіше закупорка відбувається на рівні стегнових артерій, в цьому випадку першим симптомом буде раптовий параліч тазових кінцівок і виражений больовий синдром - кішка кричить і не встає на задні лапи. У таких випадках рахунок йде на години, якщо не на хвилини. Чим швидше пацієнт надійде в спеціалізовану клініку, тим більше шансів відновити кровотік і мінімізувати ризик розвитку ускладнень.

Рання діагностика захворювання і її значення

Враховуючи все вищеописане, вкрай важлива своєчасна діагностика. Чим раніше лікар почне лікування, тим довше зможе прожити пацієнт і тим менше буде ризик розвитку несприятливих ускладнень.

Самим точним методом діагностики ГКМП є ЕХО-кардіографія - ультразвукове дослідження серця кардіологом. Проте в деяких випадках важливо також додаткове проведення рентгенографії грудної клітини і електрокардіографії.

Під час ультразвукового обстеження лікар проводить серію вимірів і обчислень, отримуючи при цьому чіткі об'єктивні дані, виходячи з яких, робиться висновок - є у пацієнта патологія чи ні, чи існує ризик її розвитку в майбутньому.

Причому, враховуючи підвищені ризики, представникам описаних вище порід, особливо важливо проходити обстеження. Доказом особливої важливості цієї проблеми є, наприклад, той факт, що в країнах західної Європи законодавчо заборонено використовувати в розведенні або на продаж кішок порід групи ризику, які не проходять регулярні обстеження у кардіолога на предмет наявності ГКМП (HCM-screening tests). За результатами таких тестів (ЕХО-КГ) кішці видається сертифікат, що підтверджує відсутність у неї ознак небезпечної патології. Результати подібних тестів визнаються зарубіжними колегами.

Крім того, якщо ви є власником кішки однієї з порід групи ризику або іноді помічали у свого улюбленця (не важливо якої породи) описані вище симптоми і збираєтеся робити загальну анестезію (наприклад, з приводу кастрації або стерилізації), вкрай бажано перед наркозом пройти обстеження у кардіолога на предмет відсутності у Вашого вихованця ГКМП. На жаль не рідкістю є випадки серйозних ускладнень (аж до набряку легенів і смерті) в післяопераційному періоді (перші 2 тижні після наркозу) у пацієнтів з прихованою формою ГКМП.

ГКМП і племінна справа
Вкрай важливо розуміти, що якщо у кішки виявлена ГКМП, необхідно негайно вивести її з планів на розведення і перевірити всю лінію, щоб уникнути подальшого поширення патології.

У нашій клініці накопичений великий досвід діагностики та лікування пацієнтів з діагнозом ГКМП. У нашому розпорядженні є все необхідне обладнання та фахівці, які допоможуть вам з ранньою діагностикою та лікуванням цього серйозного захворювання.

Просмотров: 237

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить