Лікування екзотичних тварин

ekzotika
Останнім часом серед любителів тварин особливу популярність стала набувати терраріумістика (домашнє утримання рептилій і амфібій).

Тварини терраріумів залишаються маловивченими пацієнтами ветеринарних лікарів. При огляді таких тварин визначають вгодованість (хорошим показником вгодованості для ящірок і крокодилів є відкладення жиру в основі хвоста, для змій - в області шиї, для черепах - в області хвоста і кінцівок). У деяких випадках відзначають наявність деформацій хребта.

Також звертають увагу, чи немає деформації кінцівок (викривленість, непропорційне вкорочення або подовження). У черепах відзначають форму панцира: сідловидна або баштова. Виявляють відкриті рани, потертості, виразки, пухлини, шкірних паразитів. Необхідно оглянути підщитковий простір у змій, область під коропаксом і над плостроном у черепах, тому що  часто бувають уражені грибками.

ekzotika1При огляді порожнини рота (якщо це можливо) звертають увагу на крововиливи на слизовій оболонці, набряклість, травми, захворювання зубів, виділення з трахеї і хоан, присутність гельмінтів. При огляді носових ходів, визначають наявність витікань, паразитів (кліщі в носових ходах варанів можуть викликати загибель тварини), новоутворень. Необхідно оглянути клоаку: визначається запалення анального кільця, випадання клоаки, налипання частинок грунту при кишкових інфекціях.

Пальпацією у рептилій визначають  наявність пухлин, абсцесів, переломів, яєць в яйцепроводах. Аускультацією визначаються хрипи і свисти в області бронхів і легенів (у ящірок, змій, крокодилів). У разі захворювання у них беруть тампоном проби з трахеї з порожнини рота, щоб виявити приховані інфекційні захворювання, після чого роблять бактеріологічний посів. Придбаних нових тварин краще поміщати на карантин терміном від 2-х до 3-х місяців. Такий тривалий термін пов'язаний з уповільненим плином цілого ряду захворювань і їх клінічних проявів.

При спостереженні за тваринами звертають увагу на поведінку, харчову активність, характерekzotika2 линьок. У хворих тварин линьки затягнуті і носять шматковий характер. Не рідко у молодих тварин в результаті гіповітамінозів D3, E і групи В можуть спостерігатися судоми, порушення координації, паралічі.

При ураженні глистами і кліщами спостерігають тертя та чухання. У черепах при пневмонії та авітамінозах порушується флотація.

Харчова активність оцінюється по регулярності вживання корму.

Багато захворювань рептилій, особливо на ранній стадії, можуть протікати безсимптомно, тому велика роль у їх виявленні належить людині, яка доглядає за твариною.

Для людини основну небезпеку становить сальмонельоз - інфекційне захворювання, викликане бактеріями з роду сальманелл. Рептилії можуть бути носіями сальмонел або хворіти на сальмонельоз. Носійство протікає без клінічних ознак до року. Хвороба проявляється ознаками ентериту (постійним відрижкою, відмовою від корму), фекалії рідкі та смердючі, пінисті, зеленого або блакитного кольору. На пізніх стадіях захворювання у фекаліях з'являється слиз і кров. Небезпечною групою з цього захворювання являютя черепахи, у яких найтриваліший термін носійства і можливість передачі сальмонельозу через яйця.

Стоматит запалення слизової оболонки порожнини рота. Факторами, що призводять до цього захворювання, є застуда, неправильне харчування, травми порожнини рота. При стоматиті слизова рота бліда з синюшним відтінком, на слизовій некротичні плівки білого або жовтуватого кольору (виділення нагадують густу смолу). При важких формах - з'являється рясне гнійне відділення, глибокі  виразки, що руйнують зуби.

Переохолодження є поширеною причиною нежиті - тварина дихає через рот, голова піднята, прослуховуються хрипи і свисти, у ніздрів утворюються бульбашки. Захворілі черепахи погано пірнають, плавають, як поплавок. При пневмонії легкого ступеня чутні вологі свисти, слиз в порожнині рота прозора. При пневмонії важкої форми слиз в порожнині рота густа, каламутна, в області хоан гнійні пробки, чутні вологі хрипи. При лікуванні застосовують антибіотики, а також підтримуючу терапію.

Просмотров: 466

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить