Пологи у кішок та собак. Коли потрібна допомога ветеринарного лікаря?


pology u koshek       Для того, щоб розібратися з відхиленнями в протіканні пологів, давайте спершу поговоримо про нормальний перебіг процесу. Вагітність у собак триває від 55 до 72 днів (мається на увазі день пологів після першого дня в'язки). При великій кількості плодів пологи можуть настати раніше, при виношуванні 1-2 цуценят, навпаки пізніше. У кішок вагітність може тривати 56-69 днів.


       Багато власників вагітних тварин телефонують до клініки "АНВІ-Вет" для отримання консультацій. Основним питанням є проведення діагностики для визначення кількості та життєздатності плодів. Так, серцебиття плодів на УЗД у кішок і собак можна побачити на 23-25 день після в'язки. Визначити точну їх кількість цим методом складно, особливо якщо їх більше 2 (можна помилково порахувати одного за двох). Рентгенографія ж, допоможе підтвердити вагітність і встановити кількість плодів після 43 дня вагітності, коли у цуценят чи кошенят формується скелет. Що стосується користі для майбутньої матусі, то ні УЗД, ні рентгенографія не будуть корисними. Особливо негативно впливає отриманий при цих маніпуляціях  стрес. Якщо ж власникам приходиться обирати з двох вище описаних, то звісно УЗД менш шкідливе та більш інформативне.
    

     Перед пологами собаку або кішку необхідно забезпечити місцем, спеціально для цього призначеним. Це дозволяє уникнути проблем з тим, що тварина сама вибере собі абсолютно невідповідне з точки зору власника місце для гнізда. Зробити це краще за 7-14 днів до передбачуваних пологів, щоб Ваша улюблениця встигла освоїтися і звикнути до виділеного їй простору.


     За 10-24 години до пологів у собак ректальна температура знижується до 37,8, а іноді до 37,2 градусів. У кішок температура знижується і нижче, ніж 37,2, за 12-36 годин до початку вираженою пологової діяльності. Тому, впадати в паніку не потрібно, Ви можете зателефонувати до клініки та попередити лікаря про початок родів. Це важливо, адже у найвідповідальніший момент (під час самих родів), може знадобитися як не фізична допомога ветеринарного лікаря, то хоча б моральна.


У деяких порід собак: Французькі бульдоги...


Та у порід котів: Британські...                    

pology sobakРоди дуже рідко проходять без рододопомоги чи кесаревого розтину. Власникам цих порід потрібно особливо відповідально  підготуватися до родів, адже не виключено, що треба буде робити кесарів розтин (який  може бути проведений тільки в умовах клініки).

Етапи пологів.


     I етап. Починається з першими матковими скороченнями і закінчується повним розкриттям шийки матки. Ця стадія може бути зовсім непомітною, у собак і кішок триває близько 6-12 годин, іноді від 2 до 24. Допомога, яку власник може надати на цьому етапі - надати місце для пологів і можливість усамітнитися в ньому. Переміщення на даному етапі тварини в клініку в будь-якому випадку буде сприяти формуванню стресу у тварини і загрожує розвитком ускладнень. На цьому етапі власник може викликати ветеринарного лікаря для оцінки ситуації. 
     II і III етап. Друга стадія - з моменту повного відкриття каналу шийки матки до виходу плодів з родових шляхів, третя - вигнання родових оболонок (посліду). Тривалість цієї стадії залежить від кількості плодів, може становити від декількох годин до 24-36 годин. Потуги при цьому помітні з зовні, собака або кішка зазвичай лежить при цьому на боці або сидить. Проміжок часу від початку другої стадії до народження цуценя становить 10-30 хвилин. Інтервали між народженням цуценят можуть бути різні, але не більше 4-6 годин. У кішок можливо переривання пологів і нормальне продовження їх через 12-24 години. Найчастіше це відбувається, коли кішку турбують, примушують її переносити кошенят на інше місце. Через зазначений період пологи можуть поновитися, і кішка без проблем в змозі народити живих кошенят, що залишились. Це явище не є відхиленням. Послід виходить зазвичай через 5-15 хвилин після кожного плоду, але може бути ситуація, коли слідом за 2-ма плодами, виходить 2-ві плодові оболонки.


     Після пологів матка зазнає зворотніх змін - період відновлення ( інволюцієя), яка займає звичайно 4-6 тижнів. Протягом цього часу у сук можливі виділення, не мають запаху, зеленого, темно-коричневого або червоного кольору. У кішок даний процес займає близько 3 тижнів.


     У яких же випадках необхідно лікарське втручання? Це необхідно, якщо:


1. Через 20-30 хвилин сильних потуг не відбулося народження щеняти (кошеняти)
2. Після появи на світ одного або декількох цуценят (кошенят) іншіі не народжуються протягом 4-6 годин
3. Не народжується жодного цуценя / кошеняти через 24-36 годин після зниження ректальної температури нижче 37,8 у собак і 37,2-37,8 у кішок
4. Тварина під час пологів стогне або кусає (вилизує) область зовнішніх статевих органів
5. Після 8-12 годинного першого етапу не починається другий етап.
6. Вагітність у собак понад 70-72 днів, у кішок вище 69 днів після першої в'язки
7. Рясні кров'янисті виділення під час пологів
8. Якщо кошеня або щеня видно або пальпується у зводі піхви, але не виштовхується.


     Основні причини закупорки з практичної точки зору можуть виникати внаслідок:


     Матка. Слабкість скорочень призводить до недостатнього тиску, що створюється стінками матки на плоди під час пологів, що унеможливлює їх просування по родових шляхах.
     Таз. Вузькість тазових шляхів (вроджена або набута внаслідок травми) унеможливлює природний процес пологів. Найбільш часто зустрічається у порід собак, що мають вузький таз і велику голову, що може посилитись при одноплідній вагітності.
     Плід. Занадто великий розмір плода, що перевищує розмір родових шляхів, неправильне положення плоду при проходженні родових шляхів також унеможливлює природний процес пологів. Таке може статися при розвитку в матці одного плоду. Занадто великі розміри цуценя, як правило, не є наслідком в'язки з великим псом - розмір новонароджених "диктує" сука, в той час як розмір потомства в дорослому стані залежить від обох батьків.
     Піхву. У рідкісних випадках плоди можуть застрягти в звуженні піхви. Причина - надмірна величина плоду, звуження просвіту піхви через рубців, зрощення стінок або розвитку сполучнотканинних спайок.


     Породна схильність до закупорки у різних порід собак.


Найбільш часто проблеми виникають у брахиоцефалических порід собак (мопс, бульдоги, бостон тер'єр) - велика голова, укорочена морда часто поєднуються з вузьким тазом. Така ж проблема може виникнути у сіліхем-тер'єрів, скотч-тер'єрів та ін. Суки карликових і дрібних порід собак не тільки часто виношують 1-2 цуценят, вони також більшою мірою полохливі і знервовані, що саме по собі може призвести до зупинки пологової діяльності та розвитку первинної гіпотонії матки. Крім того, єдиний плід може виявитися надмірно великим. Великі породи собак найменш схильні до розвитку закупорки, але у випадках, коли собака виношує надмірну кількість цуценят, матка може бути значно розтягнута і може виникнути вторинна гіпотонія матки.


     Вік. Чим вище вік вперше народжуваної собаки чи кішки, тим вище ризик розвитку закупорки (Дистоції).


     Тепер хотілося б поговорити приблизно про те ж саме, але з точки зору лікаря. Які патології можуть призводити до того, що буде потрібна допомога фахівця?


     Гіпотонія і атонія матки. Гіпотонія - часткова втрата м'язового тонусу (здатності скорочуватися), атонія - повна втрата м'язового тонусу. При гіпотонії може народиться частина цуценят (кошенят), і потім родова діяльність припиняється, при атонії пологи не відбуваються взагалі. Атонія (гіпотонія) може бути первинною і вторинною.
     Первинні атонія і гіпотонія матки можуть мати вроджений характер і до них особливо схильні різні породи тер'єрів. Також первинної гіпотонії можуть сприяти надмірне розтягнення матки великою кількістю плодів, недостатня стимуляція при виношуванні 1-2 плодів, недостатнє годування, ряд захворювань (гіпокальцемія, деякі інфекції, виворіт матки, травми матки).
     Вторинна гіпотонія (атонія) розвивається при закупорці родових шляхів плодом. Пологи починаються нормально, перейми спочатку нормальної сили, але внаслідок неможливості просування плода по родових шляхах родова діяльність поступово припиняється. Загиблі плоди часто займають неправильне положення в родових шляхах.
Інші причини гіпотонії і атонії. Нервозність і переляк можуть бути причиною відсутності або припинення пологової діяльності, тому народжувати краще в спокійному звичному для тварини місці. Деякі типи гриж можуть бути пасткою для плода або всього рога матки. Ожиріння може послужити причиною утруднення пологів.


     Лікування.


Мануальні методи допомоги при пологах.


 У дрібних домашніх тварин застосування даного методу досить обмежено у зв'язку з розмірами матері - просвіт піхви навіть у великих порід собак, не кажучи вже про кішок, недостатній для вільної маніпуляції пальцями під час пологів. Мануально можна лише іноді полегшити вихід кошеня чи цуценя з піхви (тобто після проходження тіла матки і шийки матки, коли щеня або кошеня видно або легко пальпується у піхві). При використанні інструментів необхідно дотримуватися обережності, тому що можна легко травмувати стінку піхви (вірніше буде сказати, що цього складно уникнути). Не варто тягнути цуценят (кошенят) за дистальні частини кінцівок, хвіст та ін. Прийняття рішення про проведення мануальної допомоги породіллі повинно бути ретельно виваженим, тому існує більше проста альтернатива - кесарів розтин. Проведені прийоми повинні швидко давати позитивний результат, якщо він не дозволяє витягти цуценя (кошеня) з родових шляхів протягом 5-10 хвилин, то варто перейти до кесаревого розтину.


     Медикаментозне лікування. Засноване на застосуванні фармакологічних препаратів, що стимулюють скорочення матки. Даний метод протипоказаний при непрохідності родових шляхів. При наявності механічних перешкод підвищення інтенсивності скорочень матки може призвести до її розриву. Звичайно застосовується окситоцин, додатково - глюконат кальцію і концентровані розчини глюкози.


     Кесарів розтин.


     Показаннями для кесаревого розтину є:


1. Гіпотонія матки, що не усувається введенням окситоцину.
2. Застрявання плода в тазової порожнини при проходженні їм родових шляхів.
3. Надмірно великий розмір плода.
4. Неможливість усунення застрягання плода в піхві
5. Загибель плода (плодів) в матці.
6. Плановий кесарів розтин (у порід схильних або попередній раз був проведений кесарів розтин)


     Відносно безпечний, простий і ефективний спосіб вилучення цуценят (кошенят) з матки. У нашій клініці операція проводиться за допомогою поєднання премедикації (що значно знижує дозу наркозу) та загальної анестезії з дотриманням всіх правил техніки операції, асептики та антисептики.


Хочеться ще раз наголосити, що такого роду хірургічна маніпуляція не може бути проведена вдома!
 

Просмотров: 615

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить