Лабораторні дослідження

  veterinarian.dogЛабораторна діагностика є одним з найбільш інформативних методів обстеження, допомагає правильно та точно встановити діагноз і оцінити ефективність від призначеного лікування. Розвиток науки і сучасні технології дозволяють якісно і швидко провести практично будь-які дослідження. З кожним роком з'являються нові методи дослідження. У лабораторній діагностиці знаходять застосування багато досягнень світової науки і біотехніки (імуноферментний аналіз ІФА, полімеразно-ланцюгова реакція, комп'ютерна мікроскопія, різні експрес-тести).

АНВІ-Вет пропонує широкий спект послуг лабораторної діагностики для домашніх тварин, декоративних птахів і гризунів:
1. Клінічний аналіз крові;
2. Біохімічний аналіз крові, що включає в себе показники білкового, жирового, вуглеводного обміну, мікро- і макроелементів;
3. Показники системи гемостазу;
4. Загальний аналіз сечі, включаючи кількісне визначення білка в сечі;
5. Розгорнутий аналіз калу (копрограма + дослідження на яйця гельмінтів і найпростіших);
6. Дослідження мазка крові на піроплазмоз;
7. Дослідження на демодекоз;
8. Дослідження зіскрібків шкіри і шкіряного покриву;
9. Діагностика інфекцій методом ПЛР;
10. Цитологічне і гістологічне дослідження (рання діагностика онкологічних захворювань);
11. Мікробіологічні дослідження (гнійні виділення, сеча, кал, випітні рідини, ліквор) підбір антибіотиків;
12. Виконуються дослідження гормонального статусу тварини (статеві гормони, гормони щитовидної залози і т.д.).

  Дані дослідження виконуються, як в комплексі, так і окремо.


Загальний клінічний аналіз крові (ЗАК)

  Самим простим, інформативним і часто вживаним способом дослідження крові є загальний клінічний аналіз крові. Дає можливість оцінити кількість формених елементів крові і отримати попередню оцінку загального стану організму. З його допомогою можна виявити різні запальні захворювання, інфекції, алергічні стани, захворювання самої крові. У ряді випадків дане дослідження дозволяє визначити найбільш ранні ознаки хвороби. Тому аналіз крові завжди виконується при профілактичних оглядах. За допомогою повторних досліджень можна оцінити ефективність лікування і тенденцію до одужання. Крім того, при комплексному ЗАК крові проводиться визначення наявності кровопаразитів (гемобартенелли, дірофілляріі та інші).
Для проведення діагностики береться венозна кров в спеціальну пробірку з антикоагулянтом для запобігання згортання крові і руйнування формених елементів. Важливий момент - рівень професійної підготовленості фахівця, що виробляє забір аналізу у кішки або собаки. Дана процедура вимагає певних навичок.

Гематологічне дослідження крові на наявність кровопаразитів (піроплазмоз, він же бабезіоз)
Проводиться при підозрі на піроплазмоз. Дозволяє точно визначити в крові наявність даного паразита. Береться тільки капілярна кров з капілярів кігтя або зовнішнього боку вушної раковини.
Метод дослідження - забарвлення мазка крові та візуальне виявлення кровопаразитів в мазку.

Біохімічні дослідження крові тварин

  Стандартний біохімічний аналіз крові включає визначення різних параметрів, що відображають стан білкового, вуглеводного, ліпідного і мінерального обміну, а також активність деяких ключових ферментів сироватки крові. Оцінка результатів біохімічного дослідження крові, особливо в динаміці - в процесі розвитку хвороби, має велику діагностичну та прогностичну цінність при багатьох гострих і хронічних захворюваннях внутрішніх органів. Зміни біохімічних показників, будучи в більшості випадків неспецифічними, дозволяють судити про характер і ступінь порушення процесів метаболізму як в цілому організмі, так і в окремих органах. Зіставлення цієї інформації з клінічною картиною захворювання і результатами інших лабораторних та інструментальних методів дослідження дає змогу оцінити функціональний стан печінки, нирок, підшлункової залози, ендокринних органів, системи гемостазу, а нерідко дозволяє скласти уявлення про характер патологічного процесу і його активності (запалення, некрози, аутоімунні процеси і т. п.), своєчасно розпізнати ряд ускладнень.

  Для проведення діагностики береться венозна кров в спеціальну пробірку, застосування якої дає можливість відокремити сироватку крові від формених елементів. Кров береться обов'язково до проведення будь-яких лікувальних процедур.

Загальний клінічний аналіз сечі (ЗКАС)

  Загальний клінічний аналіз сечі - незамінний спосіб діагностики безлічі патологій, пов'язаних, насамперед, із системою сечовиділення і не тільки. Найважливіший спосіб діагностики причин непрохідності сечовивідних проток, для визначення причин закупорки сечовивідних шляхів і визначення стану органів сечовиділення (нирок). При комплексному проведенні ЗКАС сечі з'ясовується наявність і тип неорганічних сполук в осаді (кристали сечової кислоти, тріппельфосфати, оксалати кальцію та інше), що дає можливість призначити правильне лікування при сечокам'яній хворобі кішок і собак.

  За результатами дослідження можна виявити запальні процеси в статевому апараті самців і самок, а також новоутворення в сечовий системі.

  Сечу для аналізу беруть в ранкові години перед годуванням, але при необхідності її можна отримати в будь-який час доби. Для отримання сечі у собак їх виводять на короткому повідку і в момент сечовипускання підставляють попередньо підготовлений лоток або судину. Коли неможливо отримати сечу при природному сечовипусканні, її беруть шляхом катетеризації.

  Для того, щоб отримати сечу у котів і кішок необхідно ретельно вимити «котячий туалет» і після сечовипускання перелити вміст в чистий скляний посуд. При розладах сечовипускання у даного виду тварин, коли вони мочаться часто, невеликими порціями і не на «своєму місці», сечу для дослідження необхідно зібрати з підлоги шприцом або піпеткою (про спосіб збору сечі необхідно інформувати лікаря-лаборанта). При неможливості отримання сечі при природному сечовипусканні у даного виду тварин також застосовують катетеризацію.

Загальний клінічний аналіз калу (ЗКАК)

  За допомогою цього аналізу можна оцінити:
-ферментатівную активність і переварюючу здатність шлунка і кишечника;
-характер та інтенсивність мікробної діяльності (дисбактеріоз);
-наявність запального процесу;
-евакуаторную функцію шлунка і кишечника (як працює ШКТ);
-наявність гельмінтів, найпростіших і їх яєць (цист).
  Оцінюється кислотність, колір, запах калу, його консистенція, наявність специфічних для калу хімічних сполук і крові.

  Для проведення аналізу калу його збирають в одноразову спеціальну лабораторну посуд або в будь-яку чисту пластикову або скляну тару (сірникова коробка для цього не підходить !!!). Важливо доставити пробу калу не пізніше ніж через 12 годин після його збору.

  Не можна (!) Направляти для дослідження кал, взятий після дачі препаратів, що мають проносну, адсорбційну, антибактеріальну, протигрибкову дії, розм'якшуються калові маси (вазелін), а також кал, зібраний після проведення діагностичних рентгенологічних досліджень з рентгеноконтрастними речовинами. У цьому випадку результати аналізу калу загрожують виявитися недостовірними.

Мікробіологічні дослідження

  Включають бактеріологічні дослідження (визначення типу збудника-бактерії), аналіз калу на дисбіоз та ін.

  При бактеріологічному дослідженні крові або змивів-мазків з уражених поверхонь проводиться типізація (визначення виду) збудника методом посіву на поживні середовища та визначенням типу росту колонії мікроорганізмів з наступною мікроскопією і візуальною типізацією збудника. Надалі проводиться підтитровка збудника на чутливість до декількох видів антибіотиків, дозволяючи визначити найбільш підходящий в кожному конкретному випадку антибіотик. Термін проведення бактеріологічного дослідження - 5-14 днів.

  При бактеріологічному дослідженні калу визначають якісний і кількісний склад мікрофлори кишечника, виявляють умовно-патогенну і патогенну мікрофлору. Проводять подтітровку до антибіотиків, виконують підбір  бактеріовмісних препаратів).

  Матеріал для мікробіологічних досліджень - кров, змиви зі слизових, виділення з носових каналів, з гнійних порожнин, змиви з уражених поверхонь, трахеальний слиз та інше.

  До проведення будь-яких бактеріологічних аналізів не можна використовувати антибіотики і пробіотики.

Дослідження на інфекційні захворювання

  Найбільш прогресивним методом діагностики інфекційних захворювань у тварин явлется полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Даний метод дозволяє визначити збудника (його фрагментів) навіть у  малій кількості патматеріалу.

  Дослідження методом ПЛР найбільш надійні на сьогоднішній день, вони дають максимально достовірні результати дослідження в досить короткі терміни. Термін виконання аналізу на інфекційні захворювання методом ПЛР від 3 до 5 діб.

  Застосування ПЛР дозволяє поставити диференційний діагноз на ранніх стадіях розвитку захворювання, на підставі чого призначається своєчасна, цілеспрямована і етіологічно обґрунтована терапія.

  В якості досліджуваного матеріалу можуть використовуватися будь-який біологічний матеріал (слиз, мокроту, сечу, кров та ін.).


Іммнуоферментний аналіз (ІФА)

  Лабораторний імунологічний метод якісного визначення і кількісного виміру антигенів і антитіл.

  Дозволяє оцінити наявність і рівень специфічного імунної відповіді організму на збудника. Дає можливість визначення стадії захворювання і адекватності терапії, оцінки ефективності вакцинації.

Визначення вмісту гормонів в крові

  Важливий діагностичний метод для з'ясування патологій, пов'язаних з діяльністю залоз внутрішньої секреції.

  Визначають рівень глюкокортикоїдів (найважливішим з них є кортизол). Вони беруть участь у регуляції вуглеводного, ліпідного, білкового обміну.

  За змістом прогестерону в крові можна встановити фазу статевого циклу у самки і на ранніх термінах діагностувати вагітність.

  За рівнем трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4) можна виявити порушення функцій щитовидної залози.

  Дослідження дорогі, тому призначати, на визначення яких гормонів здавати аналіз, повинен ветеринарний лікар.

  Матеріалом для дослідження є венозна кров. Кров слід взяти натщесерце. Вкрай важливо негайно ж відокремити сироватку (досягається застосуванням спеціальних лабораторних пробірок або центрифугуванням крові). Сироватку крові слід негайно заморозити і якомога швидше доставити в лабораторію.

  При повторних дослідженнях кров слід брати за аналогічних перший забору крові умовах.

Цитологія та гістологія

  Цитологічний метод дає можливість розпізнавання злоякісних і доброякісних пухлин, виявлення ранніх стадій пухлинного процесу і передракових захворювань органів дихання, травлення, сечовиділення, нервової системи і т.д. та оцінки результатів їх лікування. Можливо також динамічне цитологічне спостереження за характером клітинних і тканинних змін до появи ознак захворювання, що виявляються клінічно, рентгенологічно, ендоскопічно, а також для оцінки ступеня пошкодження клітинних елементів пухлини після опромінення або хіміотерапії. Цитологічний аналіз пунктатів і відбитків дозволяє не тільки виявити пухлинні клітини, а й припустити про структуру пухлини та її тканинну приналежність.

  Достовірність цитологічного дослідження багато в чому залежить від того, як правильно і в достатній кількості був узятий матеріал. «Порожній» мазок не означає, що в даному випадку немає пухлини.

  Для дослідження проводиться пункція новоутворення, пунктат наноситься на предметне скло, фарбується і досліджується в лабораторії. Доцільно застосовувати з іншим методом - гістологічним дослідженням тканин.

Гістологічне дослідження

  Дослідження найтонших зрізів тканин уражених новоутвореннями органів. Досліджують віддалений при оперативному втручанні орган або органи, взятий посмертно. Зрізи виробляють на спеціальному обладнанні у ветеринарній лабораторії, фарбують, типують вид новоутворення.

Просмотров: 545